Agenda item

Allocation of Seats on Committees and Working Groups

Note: this report will be sent to follow.

Minutes:

Members considered report no: DoR69/22 of the Assistant Director Legal and Democratic Services, which sought to propose the distribution of seats in accordance with the rules of political proportionality and to make appointments to the committees for the remainder of the 2022/2023 municipal year.

 

Motion without Notice received under Rule 14 of the Council Procedural Rules:

That the committee seat allocations remain unchanged for the duration of the municipal year.

 

Proposed by Councillor Clark

Seconded by Councillor Ryland

 

The Monitoring Officer noted that the Council should, in so far as possible, seek to adhere to the legal principles on political proportionality as legislatively required.

 

Councillor Fearon left the Council Chamber at 7:15 p.m.

 

The motion without notice failed with two votes in favour, two votes in abstention, and seventeen votes against.

 

Council proceeded to vote on the recommendation as contained in the report.

 

and RESOLVED that:

 

1. the proposed allocation of seats as set out in this report be approved;

2. the appointment of Members to Committees as set out in Appendix 2 be approved subject to the following amendments:

·       Accounts and Governance Committee: Councillor Armstrong to be confirmed as the Conservative Member.

·       Overview and Scrutiny Committee: Councillor Fearon to be removed as a Conservative standing deputy.

·       Planning Committee: Councillor Burgin to be added as a Liberal democrat standing deputy.

3. the appointment of Members to Working Groups as set out in Appendix 3 be approved subject to the following amendments:

·       Zero Carbon Working Group: Councillor Lancaster removed as the Independent Group Member, and Councillor Rudhall added as the Liberal Democrat Member.

·       Planning Policy Working Group: Councillor Lancaster added as the Independent Group Member.

4. the Green Group and Labour Group adopt a reciprocal arrangement whereby the nominated Members can act as Standing Deputies.

 

 

 

 

 

 

The appointment of Members and Standing Deputies to Committees be as follows:

 

Accounts and Governance Committee – 9 Members

Conservative Group

R Briggs, D Wicks, A Armstrong

Green Group                                     

0

Independent Alliance

K Greenwood, W Patterson

Independent Group

S Lancaster

Labour Group

0

Liberal Democrat Group

A Connell, M Eyles, N McCall

Standing Deputies                                     

A Meadowcroft, A Todd, C Atkinson,

D Banks,

D Ryland,

P Baker, L Harker, D Smith

 

Overview and Scrutiny Committee – 12 Members

Conservative Group

G Nicolson, J Raine, D Wicks

Green Group                                     

D Lawson

Independent Alliance

D Banks

Independent Group

D Ryland, M Clark

Labour Group

M Hanley

Liberal Democrat Group

D Holden, G Simpkins, D Smith, R Burgin

Standing Deputies                                     

P Dew, A Todd, C Atkinson

A Ross,

W Patterson,

S Lancaster,

P Baker, M Eyles, N McCall, A Connell

 

Finance Scrutiny Committee – 9 Members

Conservative Group

P Dew, G Nicolson, D Wicks

Green Group                                     

0

Independent Alliance

W Patterson

Independent Group

D Ryland, S Lancaster

Labour Group

0

Liberal Democrat Group

P Baker, N McCall, R Burgin

Standing Deputies                                     

C Atkinson, R Briggs, A Meadowcroft,

D Banks,

E Martin, M Clark

D Holden, L Harker, G Simpkins

 

Human Resources and Appeals Committee - 9 Members

Conservative Group

R Briggs, J Raine, A Meadowcroft

Green Group                                     

0

Independent Alliance

D Banks, M Robinson

Independent Group

M Clark

Labour Group

0

Liberal Democrat Group

R Burgin, G Simpkins, V Taylor

Standing Deputies                                     

I Chambers, D Wicks, C Atkinson

K Greenwood, W Patterson,

D Ryland

A Connell, J Derbyshire, M Eyles

 

Licensing Committee - 10 Members

Conservative Group

C Atkinson, A Meadowcroft, J Raine

Green Group                                     

D Lawson

Independent Alliance

M Tonkin

Independent Group

H Sawrey-Cookson

Labour Group

M Hanley

Liberal Democrat Group

P Baker, L Harker, D Holden

Standing Deputies

I Chambers, D Wicks

A Ross,

D Banks,

L Sharp,

S Lancaster,

M Eyles, G Simpkins, N McCall

 

 

 

Planning Committee - 11 Members

Conservative Group

I Chambers, D Wicks, E Martin

Green Group                                     

A Ross

Independent Alliance

W Patterson

Independent Group

H Sawrey-Cookson

Labour Group

M Hanley

Liberal Democrat Group

D Holden, M Eyles, G Simpkins, P Baker

Standing Deputies

R Briggs, A Meadowcroft, G Nicolson,

D Lawson,

D Banks,

M Clark,

L Sharp,

L Harker, D Smith, N McCall, R Burgin

 

 

 

 

 

The appointment of Members to Working Groups be as follows:

 

 

Zero Carbon Working Group

 

Conservative Group

Cllrs Meadowcroft, Raine

Green Group                   

Cllrs Ross, Lawson

Independent Alliance

Cllr Tonkin

Independent Group

Labour Group

Cllr Hanley

Liberal Democrat Group

Cllr Smith, Taylor, Rudhall

 

 

 

Planning Policy Working Group

 

Conservative Group

Cllr Wicks

Green Group                   

Cllr Ross

Independent Alliance

Cllr Patterson

Independent Group

Cllr Lancaster

Labour Group

Cllr Sharp

Liberal Democrat Group

Cllrs Derbyshire, Holden, Taylor

 

 

 Single Site Working Group (formerly One Eden Working Group)

 

Conservative Group

Cllrs Nicolson, Wicks

Green Group                   

Cllr Ross

Independent Alliance

Cllr Greenwood

Independent Group

Cllr Ryland

Labour Group

Cllr Sharp

Liberal Democrat Group

Cllrs Harker, McCall, Simpkins

 

 

Supporting documents: